Kurs „Wyzwanie budżet domowy w tydzień”

Categories: Budżet domowy
Lista życzeń Share
Share Course
Page Link
Share On Social Media

O kursie

Ten kurs prowadzi Cię jak po sznurku po meandrach prowadzenia budżetu domowego. Podzielony jest na 7 lekcji, po jednej na każdy dzień. Po zakończeniu wyzwania będziesz gotowy do samodzielnego i przede wszystkim skutecznego prowadzenia budżetu domowego i zarządzania swoimi finansami w sposób jak najbardziej świadomy.

What Will You Learn?

  • Określisz cel/e, które chcesz osiągnąć dzięki prowadzeniu budżetu domowego
  • Stworzysz swoją własną strukturę budżetu, odpowiadającą Twoim wartościom i celom
  • Dasz "pracę" każdej zarobionej przez siebie złotówce
  • Przygotujesz się na wydatki nieregularne, dzięki czemu już nigdy nie powinieneś mieć problemów z płynnością finansową
  • Przygotujesz się na wydatki awaryjne, co zapewni Ci spokojny sen  
  • Przejmiesz kontrolę nad swoimi pieniędzmi, zanim to one przejmą kontrolę nad Tobą
  • Wypracujesz prawidłowe nawyki, które pomogą Ci zacząć oszczędzać i budować niezależność finansową

Course Content

Dzień 1: „Określ swoje „DLACZEGO””
Jeśli prowadzenie budżetu domowego, kojarzy Ci się tylko ze zbieraniem paragonów oraz czasochłonnym spisywaniem wydatków, to po prostu jeszcze nie wiesz w jakim celu się go prowadzi. Zacznijmy od podstaw i wyjaśnijmy, na czym tak na prawdę polega prowadzenie budżetu domowego oraz co najważniejsze, po co go właściwe prowadzić? Jakie korzyści daje dla Ciebie? Zapraszam do lekcji 1: Określ swoje „DLACZEGO”. Zajmiemy się motywacją, ustalisz po co właściwe masz prowadzić budżet domowy, jakie cele chcesz dzięki niemu osiągnąć.

  • uruchom lekcję wideo
    20:26

Dzień 2: „Zsumuj wszystkie swoje dochody/wpływy”
Witam Cię w drugim dniu naszego wyzwania! Mam nadzieję, że kartka z Twoimi celami jest w pełni zapisana Twoimi marzeniami i zadaniami do zrealizowania. Drugi dzień naszego wyzwania, w całości poświęcony jest zsumowania wszystkich wpływów. Określ ile pieniędzy zarobisz w danym miesiącu Prowadzenie budżetu domowego polega na jak najlepszym wykorzystaniu dochodów, więc musisz określić ile pieniędzy zarobisz w danym miesiącu. Zapisz tu wszystkie źródła dochodów, również te dodatkowe (jak dodatkowe zlecenie, premia, sprzedaż na olx itp.). Zapisz każdą wypłatę — swoją i swojego współmałżonka.

Dzień 3: „Określ swoje wydatki”
Witam Cię w trzecim dniu naszego wyzwania! Podczas dzisiejszego spotkania zbudujemy strukturę wydatków Twojego budżetu. Gdy już zaplanowałeś wszystkie swoje wpływy (dochody), czas zaplanować wypływy (wydatki, koszty i transfery). Aby budżet był czytelny oraz jak najlepiej umożliwiał Ci odpowiednie zarządzanie finansami, powinien być podzielony na kategorie. W ramach poszczególnych kategorii powinny zaś pojawić się konkretne pozycje (podkategorie). Od Ciebie zależy jak szczegółowo, chcesz prowadzić budżet. Zarówno kategorie, jak i poszczególne pozycje (podkategorie) w kategoriach powinny być ułożone wg. priorytetów. A więc, na samej górze powinny być te najważniejsze, i idąc w dół te mniej ważne.

Dzień 4: „Wyłap swoje nieregularne wydatki”
Podczas gdy śledzenie wydatków pokazuje, gdzie Twoje pieniądze trafiają na co dzień, Twój budżet powinien również uwzględniać środki na nieregularne wydatki. Takie jak, wakacyjna wycieczka, wyprawka szkolna, ubezpieczenie auta, prezenty, podatki od nieruchomości oraz inne wydatki, które planujesz ponieść w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wiele budżetów domowych zawodzi właśnie dlatego, że pomija wydatki ponoszone nieregularnie. Czym zatem są wydatki nieregularne, które tak potrafią namącić w naszym budżecie domowym? Są to koszty, które nie są stałymi wydatkami comiesięcznymi, ale ponosimy je co kwartał, co pół roku, czy raz na rok. Generalnie istotne jest to, że są to wydatki, które znamy, możemy zaplanować oraz wiemy, że na pewno pojawią się w ciągu roku kalendarzowego. To odróżnia je od wydatków awaryjnych. Mimo, iż są to wydatki, o których wiemy i możemy je zaplanować. Jakoś często zdarza się, że i tak jesteśmy nimi zaskoczeni (skądś to znasz?😉 ). Aby nie dać się im zaskoczyć, należy zaplanować wszystkie wydatki nieregularne w ciągu roku.

Dzień 5: „Przygotuj się na wydatki awaryjne”
Jeśli jest jedna rzecz, której nauczyło nas życie po 2020 roku. To jest to, że zdecydowanie potrzebujesz funduszu awaryjnego. Dlaczego? Ponieważ, nigdy nie wiesz co może się wydarzyć (hello, globalna pandemia). Narastająca niepewność, rosnąca inflacja, zmieniające się stopy procentowe, zmienność na rynkach finansowych, zmniejszenie dochodów lub całkowita utrata źródła utrzymania może doprowadzić do ruiny finanse gospodarstw domowych oraz utratę płynności. Czy nie byłoby idealnie, posiadać bufor bezpieczeństwa, który ochroni Ciebie niczym tarcza przed nieprzewidzianymi sytuacjami? Który pomaga Ci spać spokojnie, ponieważ zamienia poważny kryzys życiowy w niewielką niedogodność?

Dzień 6: „Godzina dla pieniędzy”
Uruchom swoje ulubione narzędzie do prowadzenia budżetu domowego Zacznij śledzić swoje wydatki oraz realizację założonych planów i celów finansowych. Prowadzenie budżetu domowego i świadome zarządzania finansami, sprawia, że jesteś osobą odpowiedzialną za siebie i swoją rodzinę. Gratulacje! Osoby odpowiedzialne za swoje finanse to osoby, które przejmują kontrolę nad swoimi pieniędzmi – a nie na odwrót. Ludzie odpowiedzialni za swoje pieniądze nie zastanawiają się, gdzie rozeszło się ich wynagrodzenie na koniec miesiąca. Ponieważ dokładnie to zaplanowali już na samym jego początku.

Dzień 7: „Odpocznij i zrelaksuj się”
To już ostatni dzień wyzwania “Budżet domowy w tydzień”. Pamiętasz kategorię „JAKOŚĆ ŻYCIA”? Skorzystaj z dostępnego budżetu. Gdy jesteś wypoczęty i zrelaksowany to Twój mózg jest bardziej kreatywny i podejmowane decyzje są trafniejsze. Zastanów się co mógłbyś zrobić jeszcze lepiej, w swoich codziennych działaniach aby realizować założone cele. Tymczasem przedstawię Ci 7 najczęstszych powodów, które torpedują budżety domowe.